Sigurno ste se nekad zapitali šta određuje jačinu glasa, šta rade glasne žice dok šapućemo i zašto muškarci imaju dublji glas od žena. Nauka ima odgovore.

  • Disanje kontroliše jačinu – Disanje je od esencijalnih važnosti za glas. Sa svakim udahom, mišići dijafragme koji odvajaju pluća od stomaka se šire. To nam omogućava da kontrolišemo jačinu glasa količinom vazduha koju smo uneli u pluća. Ako treba da viknemo, udahnućemo punim plućima.
  • Spavaju dok šapućemo – Šaputanje je zapravo pričanje bez korišćenja glasnih žica – zvuk se stvara turbulentnim protokom vazduha, a ne vibracijom glasnih žica. Oni koji zarađuju koristeći svoj glas, kao što su spikeri ili pevači, često šapuću kako bi glasne žice manje vibrirale i sačuvale jačinu. 
  • Mogu i da se paralizuju?! – Promuklost, disanje kroz nos, kašalj tokom gutanja ili poteškoće s disanjem tokom govora, neki su od znakova koji ukazuju na paralizu mišića glasnih žica. Razlozi mogu biti mnogobrojni a neki od prikrivenih su herpes zoster ili lajmska bolest, ali  i benigni tumori.
  • Zašto dečacima ogrubi glas? – Zašto im se glas menja u pubertetu, odnosno mutira? Dok ne napune nekih 13 godina, ob pola imaju glasne žice iste dužine, ali oko tog perioda se kod dečaka izdužuju, što dovodi do dubljeg zvuka.