BEOGRAD – Unapređenje komunikacije sa romskom zajednicom, obezbeđivanje institucionalne održivosti i finansiranje operativnih planova mobilnih timova su preko potrebni – zaključak je sastanaka održanih sa timovima iz Vranja, Leskovca, Bele Palanke, Bojnika, Bujanovca, Kragujevca, Kruševca, Prokuplja, Novog Sada, Sombora, Valjeva, GO Zvezdare i Palilule, Pančeva, Odžaka i Kovina

Sa Mobilinim timovima, kao lokalnim međusektorskim mehanizmima formiranim u okviru lokalnih samouprava, održan je ciklus radionica tokom kojih je zaključeno da su: unapređenje komunikacije sa romskom zajednicom, obezbeđivanje institucionalne održivosti i finansiranje operativnih planova Mobilnih timova neophodni preduslovi za povećanje socijalne inkluzije Roma i Romkinja u lokalnim zajednicama.

Radionicama, realizovanim u Nišu i Beogradu, tokom marta 2019. godine, prisustvovali su Mobilni timovi formirani 2014. godine, u okviru programa “Ovde smo zajedno” koji je realizovan u periodu od 2013. do 2017. godine.

Tokom radionica, članovi Mobilnih timova su imali priliku da se upoznaju sa postojećim i planiranim inicijativama, podržanim od strane nacionalnih i međunarodnih partnera, značanim za dalje unapređenje procesa socijalnog uključivanja Roma i Romkinja, posebno u lokalnim zajednicima u kojima postoje brojni izazovi u ovoj oblasti.

Članovima Mobilnih timova predstavljena je i unapređena metodologija planiranja i praćenja realizacije operativnog plana, koja je, uvažavajući dobre prakse i naučene lekcije stečene tokom realizacije projekta “Ovde smo zajedno”, obezbedila neophodne pretpostavke od značaja za institucionalnu i finansijsku održivost lokalnih mehanizama za socijalnu inkluziju Roma i Romkinja.

Takođe, učesnici su upoznati sa ciljevima i ostvarenim rezultatima projekta “Tehnička pomoć za unapređenje životnih i stambenih uslova romske populacije u neformalnim naseljima – STANOVANjE ROMA“, u svakoj od 3 komponente:

Izrada projektno-tehničke dokumentacije za unapređenje uslova stanovanja u podstandardnim naseljima;
Uspostavljanje lokalnih međusektorskih mehanizama za realizaciju mera i usluga u oblastima od značaja za unapređenje stanovanja, obrazovanja, zapošljavanja, socijalne i zdravstvene zaštite, očuvanja i promocije kulturnog identiteta romske nacionalne manjine;
Praćenje i podrška realizaciji 13 infrastrukturnih projekata.

Podsećamo, Mobilni timovi formirani su sa ciljem prepoznavanja i sagledavanja realnih potreba romske populacije na terenu, kao i utvrđivanja podrške koja je potrebna kako bi se poboljšao njihov sveukupni položaj, a u skladu sa Strategijom za socijalno uključivanje Roma i Romkinja u Republici Srbiji 2016-2025. Mobilni timovi povezuju sve ključne aktere i institucije na lokalnom nivou koje se bave inkluzijom Roma. Istovremeno, Mobilni timovi omogućavaju direktan odgovor na konkretne izazove romske populacije i predstavljaju vezu između romske populacije i lokalne samouprave.

O projektu

Projekat „Tehnička pomoć za unapređenje životnih i stambenih uslova romske populacije u neformalnim naseljima – Stanovanje Roma“ jedna je od inicijativa koje u ovom momentu podržava Evropska unija uz saradnju i kofinansiranje Vlade R. Srbije. Ugovorno telo projekta je Ministarstvo finansija, a glavni korisnici su Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i Kancelarija za ljudska i manjinska prava. Cilj projekta je da doprinese pametnom, održivom i inkluzivnom rastu u Republici Srbiji kroz promociju i unapređenje socijalnog uključivanja romske populacije. To će omogućiti bolji životni standard u skladu sa ciljevima utvrđenim Strategijom Evropa 2020, kao i približavanju EU standardima u oblastima zapošljavanja, obrazovanja, socijalne zaštite i stanovanja.

Važan deo projekta je šema bespovratnih sredstava (grantova) u okviru koje se podržava 11 projekata na lokalnom nivou u ukupnoj vrednosti od 7,55 miliona evra. U okviru inicijative biće obezbeđeno stambeno rešenje za preko 700 Romkinja i Roma, te poboljšanje infrastrukturnih uslova za preko 5.000 pripadnika romske populacije.