„Podrška zdravstvenim ustanovama jedan je od temelja društveno odgovornog poslovanja NIS-a. Želimo da, koliko je u našoj moći, doprinesemo naporima Srbije na suzbijanju epidemije i zato smo se odazvali pozivu UNICEF-a za nabavku potrebne medicinske opreme. To je ujedno način da iskažemo zahvalnost lekarima na njihovim vanrednim naporima u ovom periodu, kao i da doprinesemo da naši sugrađani imaju još bolje uslove za lečenje. Ova epidemija pokazala je koliki je značaj solidarnosti i NIS će i u narednom periodu, kao i do sada, nastaviti sa snažnom podrškom zajednici“, izjavio je Kiril Tjurdenjev, generalni direktor NIS-a.
Dok najugroženiji pacijenti dobijaju podršku pomoću respiratora, protokomer je osnovna kiseonička potpora namenjena za gotovo 70 odsto pacijenata obolelih od virusa korona kojima su potrebne dodatne količine kiseonika.
„Zahvaljujući partnerstvu sa poslovnom zajednicom i njihovoj istinskoj solidarnosti, UNICEF je nabavio značajne količine medicinske i zaštitne opreme kako bi, od samog početka epidemije, podržao zdravstveni sistem Srbije i pacijentima obolelim od COVIDa omogućio kvalitetnu zdravstvenu zaštitu. Drago nam je da nam se priključila ovako značajna kompanija kao što je NIS i pomogla nam da obezbedimo 50 protokomera koji su sada najpotrebniji zdravstvenim ustavoma“, izjavila je dr Jelena Zajeganović-Jakovljević, rukovoditeljka Programa za zdravlje i rani razvoj dece u UNICEF-u u Srbiji. „UNICEF nastavlja da pruža potrebnu podršku lekarima i svim drugim zdravstvenim radnicima i saradnicima, jer samo zajedno možemo uspešno da prevaziđemo izazove sa kojima se suočava zdravstveni sistem zbog novog koronavirusa“, dodala je ona.
Direktor Kliničkog centra Srbije profesor dr Milika Ašanin izrazio je zahvalnost UNICEF-u za donaciju najkvalitetnijih aparata za kiseoničku terapiju: “Želim da zahvalim UNICEF-u što je uz nas od samog početka epidemije, a danas zajedno sa NIS-om. Protokomeri kiseonika koje smo danas dobili, neophodni su za lečenje pacijenta obolelih od COVID-a, jer im omogućavaju da dobiju dodatni kiseonik, olakšavaju tegobe i time mnogim pacijentima pomažu da izbegnu fazu u kojoj je respirator neophodan. Klinički centar Srbije je zajedno sa Infektivnom Klinikom i Klinikom za pulmologiju dobio do sada ukupno 95 protokomera kiseonika i 10 novih, najsavremenijih respiratora, dok u narednom periodu očekujemo da nam stigne i 30 kiseoničnih koncentratora. Nama je to izuzetno važna i neophodna oprema i verujemo da će se naša saradnja sa UNICEF-om nastaviti istim intenzitetom i u narednom periodu.“
UNICEF je u julu poslao apel poslovnoj zajednici za prikupljanje sredstava za nabavku protokomera. Zahvaljujući brzom odgovoru privatnog sektora, UNICEF je do sada prikupio sredstva za nabavku 411 protokomera.
RTV