“Nije dobila zvaničnu dozvolu,ali to je pitanje dana”, kazao je Gojković na pitanje da li je Fajzerova vakcina dobila dozvolu za upotrebu i istakao da je sva neophodna dokumentacija za ovu vakcinu u skladu sa pravilima i normativima u Srbiji i da je ostao još kratak deo procedure, a to je da se u nacionalnoj laboratoriji analizira da li sve što je navedeno u dokumentaciji tačno.
Gojković je kazao da će do kraja godine Srbija dobiti još 10.000 vakcina protiv virusa kovid, pored 5.000 koje stižu sledeće nedelje, a da će u prvom kvartalu sledeće godine stiči još 350.000 Fajzerovih vakcina od ukupno 1,800.000 po ugovoru koji je Srbija potpisala sa proizvođačem te vakcine.
“Srbija je jedna od pet država u svetu koja je potpisala ugovor sa Fajzerom i to je izuzetno važno jer to je razlog što dobijamo tako veliki broj vakcina”, naglašava Gojković i dodaje da je Srbija imala dobar osećaj da će Fajzer biti prvi koji će vakcinu pustiti na tržištu.
On je podsetio na ogromnu borbu za vakcine u celom svetu, te da se oko nje “otimaju veliki”.
“Sećate se kako je bilo u martu i aprilu za medicinsku opremu, te da je onaj ko je bio jači pobeđivao. Mislim da ćemo u ovom trenutku pružiti građanima bezbednu i efikasnu i najbrže isporučenu vakcina od svih zemalja”, tvrdi Gojković.
Na pitanje da li su 5.000 doza koji stižu sledeće nedelje namenjene za ispitivanje, on je rekao da nacionalnoj laboratoriji ne treba toliki broj za ispitivanje.
“Za svaku vakcinu morate uzimati uzorak, od tog dela se jedan deo uzima kao uzorak koji se ispituje, a svih pet hiljada se daje našim građanima što je preporuka i Instituta za javno zdravlje i Ministarstva zdravlja, odnosno prvo najugroženijima koji su u staračkim domovima na način kao što je rađeno u svetu”, kazao je Gojković i dodao da je tako i Engleska započela vakcinaciju.
Tanjug