NOVI SAD – Poruka u čestitki koju je američki predsednik Džozef Bajden uputio predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću povodom Dana državnosti po oceni Nemanje Starovića iz Centra za društvenu stabilnost je pritisak kojim se želi iznuditi priznanje KiM, ali on smatra da sama činjenica da je čestitka upućena, znači da neće doći do radikalnog raskida u odnosima Beograda i Vašingtona.
“Bajdenovo pismo predstavlja još jednu kockicu u složenom mozaiku pritisaka koji združeno pripremaju Berlin i Vašington zbog kojeg će ova godina biti posebno teška i izazovna za Srbiju na spoljnopolitickom planu”, kaže Starović i dodaje da je za Srbiju važno da pošalje iskrene poruke o partnerstvu Srbije i SAD kao ugaonom kamenu stabilnosti na Balkanu.
On kaže da je jedno od rešenja na kome se insistira u pregovaračkom procesu obostrano priznanej u kojem Beograd gubi sve, a Priština dobija sve.
“Transatlantski partneri odvraćaju kosmetske Albance od bilo kakvog kompromisa, a kako Beograd odbija da prihvati aranžman koji bi podrazumevao poniženje nacije, sve upučuje na to da će zapadni partneri, postojeći jaz pokušati da premoste dodatnim pritiscima na Srbiju, suočavajuči naš narod i državu sa pretnjama i ultimatumima”, smatra Starović.
Na pitanja da li je uobičajno u diplomatskom rečniku da se šalje poruka u čestitci povodom Dana državnosti, kakvu je poslao Bajden Vučiću, Starović kaže da je primetno da je ton Bajdenovog obraćanja Vučiću nešto hladniji u odnosu na prethodne kurtoazne čestitke koje je potpisivao Donald Tramp, ali da ni Bajdenov prethodnik nije propuštao da u takvim obraćanjima provuče sintagmu o ‘obostranom priznanju’.
“U kratkom vremenu koje je prošlo od inauguracije novog američkog predsednika malo je konkretnih poteza koji bi ukazivali na pravac koji će Bajdenova administracija zauzeti na Balkanu, pa stoga i protokolarne razmene pismena privlače veliku pažnju i pomno se analiziraju”, objašnjava Starović.
Na pitanje da li Srbija ima adekvatan odgovora na pritiske kojima je izložena i koji se očekuju, jer sve poruke iz SAD govore o usklađenoj politici po pitanju Kosova pre svega sa Nemačkom čiji stav o KiM je nepromenjiv, Starović kaže da je na Beogradu, bez obzira na sve, da pruži ruku saradnje administraciji Bajdena.
Uz, kako kaže, iskrene poruke o partnerstvu Srbije i SAD kao ugaonom kamenu stabilnosti na Balkanu, a na Bajdenu i njegovom timu je da li će tu ruku prihvatiti ili ne.
“Prioritet bi u ovoj teškoj godini moralo biti ocuvanje mira i bezbednosti Srba i drugih nealbanaca na prostoru Kosova i Metohije, kao i nastavak privrednog razvoja Srbije, uprkos krizi izazvanoj pandemijom korona virusa i pritiscima koji će se najpre manifestovati na planu ekonomije”, ističe Starović.
Na pitanje kako vidi nedavne akcije države protiv organizovanog kriminala i zašto su one važne u ovom trenutku, Starović kaže da je od velike važnosti to što je ova godina započela največom akcijom protivu kriminala u poslednjoj decenij.
“Time Srbija u svet šalje poruku da predstavlja državu punog kapaciteta, spremnu i sposobnu za vođenje suverene spoljne politike, efikasnu borbu protiv globalnih izazova na planu zaštite javnog zdravlja, ali i ostvarivanje največe stope privrednog rasta u Evropi”, navodi Starović
To će, zaključuje on, da donese odlučujuću pobedu u borbi sa kriminalnim klanovima koji su trgovali drogom i sejali smrt širom sveta.
Tanjug