NOVI SAD – „Mađarska je istrajna i zauzima čvrst stav u tome da Srbiju treba primiti u EU jer bi to bila prednost za obe strane” izjavio je ambasador Mađarske u Srbiji Dr Atila Pinter.
EU ima brojne veze sa Srbijom i potrebno je da sarađujuemo sa Beogradom u upravljanju migracijama, na razvoju infrastrukture i proširenju trgovinskih odnosaˮ, izjavio je ambasador Pinter.
Osim toga postoje i geopolitički razlozi, a dodao je i da je teško zamisliti Zapadni Balkan bez stabilne i uspešne Srbije.
„Ako EU nije spremna da ponudi verodostojnu alternativu za dostizanje članstva, plašimo se da će neko drugi popuniti ovaj prostor i proširiti svoj uticaj na region, što bi za nas bilo nepovoljno.
Takođe smatramo da se veoma brzo moraju otvarati poglavlja odnosno klasteri.
Iz ugla Mađarske, najvažnije pitanje je poštovanje prava Mađara koji žive van Mađarske, u susednim zemljama i zastupljenost njihovih interesa. Mi smo zadovoljni trenutnim rezultatima jer je sveobuhvatan okvir uspostavljen.
Sva važna pitanja, utvrđena Akcionim planom za ostvarivanje prava nacionalnih manjina (koji je deo paketa mera za pristupanje EU), razmotrili su naši lideri.
Za rešavanje nesuglasicau našim bilateralnim odnosima nikada do sada nam nije bilo potrebno posredovanje treće strane.
Zadovoljni smo položajem Mađara u Srbiji i njihovim poštovanjem od strane Vlade Srbije.
Upotreba jezika, podrška obrazovanju na mađarskom jeziku i rad Nacionalnog saveta su na vrhinskom nivou, rekao je amabsador.
Stav zvanične Mađarske politike je da, uz pomoć političke podrške, omogući ostanak u domovini i olakšava kontakte sa maticom kroz omogućavanje sticanje dvojnog državljanstva građanima čiji su preci Mađari, koji se tako izjašnjavaju ili govore mađarski jezik.
Zahvaljujući aktivnostima Fondacije „Prosperitateˮ već pet godina rade na finansijskoj podršci Mađarima u Vojvodini i zahvalni su srpskoj Vladi za pomoć na ovom projektu.
U oblasti inftrastrukture u toku je najvažniji projekat izgardnje železničke pruge Budimpešta–Beograd. Radovi na srpskoj strani dobro napreduju i nadam se da bismo uskoro mogli da poočnu i na mađarskoj deonici u nadi da bi se mogao završiti do 2025. godine.
Drugi važan projekat je rekonstrukcija pruge između Segedina i Subotice koja bi mogla iduće godine da ostane jedina železnička veza između dve zemlje, to znači da posao mora biti završen do sledećeg juna.
Dve stvari koje su, prema mišljenju, ambasadora Pintera doprinele najboljim odosima Srbije i Mađarske do sada jesu proces istorijskog pomirenja i zajedničko obeležavanje sećanja na 22. Jul, kada su se i Srbi i Mađari zajedno borili za svoju slobodu (bitka za Beograd).
Ambasador je naglasio da spoznaja zajedničkih interesa čini osnov sistema odnosa i više stvari koje povezuju no što dele.ˮ
RTV (Slobodan Šorak)
Foto: belgrad.mfa.gov.hu