BEOGRAD – Beograd i Banjaluka od septembra pokreću veliku kampanju kako bi se zaštitila imovina oko 400.000 Srba u BiH. Cilj je, prenose “Novosti”, da se preko diplomatsko-konzularnih predstavništava Srbije, udruženja naših sunarodnika širom sveta, tamošnjih medija, društvenih mreža, uputi poziv Srbima u inostranstvu da se jave da bi se sprečilo da ostanu bez kuća, njiva ili šuma u BiH
Navodi se da se uveliko sprovodi perfidan plan promene vlasništva i da su na najvećem udaru ljudi u dijaspori koji ne znaju šta se dešava u matici.
Kako se dodaje, Federacija BiH objavljuje oglase i poziva vlasnike da se jave kako bi se upisali u knjige, ali to čini preko lokalnih medija, “Službenog glasnika”, ili objavom na oglasnim tablama opština.
Ostavlja se svega 60 dana za javljanje, a ukoliko vlasnik do isteka roka to ne učini, imovina se upisuje na nekog drugog, najčešće na opštinu, kanton, neretko i na komšiju.
“Želimo da dopremo do Srba u inostranstvu koji ne mogu ni da vide ove oglase, jer hoćemo da ono što je srpsko i ostane srpsko”, kaže za “Novosti” direktor Uprave za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu pri Ministarstvu spoljnih poslova Srbije Arno Gujon.
On dodaje da će Srbija pomoći da se obavesti što veći broj ljudi, ali da će se vlasnici imovine ili njihovi potomci javljati u kancelarije za pravnu pomoć u RS, kojih zasad ima u Banjaluci, Zvorniku, Bijeljini, Istočnom Sarajevu, Mrkonjić Gradu i Nevesinju.
Koordinator rada Kancelarije za stručnu pravnu pomoć Srbima u BiH Đorđe Radanović kaže da su kancelarije već primile oko 4.000 prijava Srba da im je imovina oteta i uknjižena na opštine ili kantone po BiH.
“Očekujemo da se broj prijava znatno uveća kada krene kampanja iz Srbije. Procena sa terena pokazuje da je vrednost imovine u ovih dosad podnetih 4.000 zahteva više od 100 miliona evra”, rekao je Radanović.
On navodi da je otimanje zemlje čiji su vlasnici Srbi prisutno je u svakom delu Federacije BiH i dodaje da za sada najviše primera otimanja ima na području Sarajeva, Mostara i Bihaća.
“U kancelarijama imamo pravne timove koji pomažu našim ljudima. Zato, apelujem na sve Srbe kojima je oteta kuća, zemlja, šuma da nam se jave”, rekao je Radanović.
Gujon je objasnio da Uprava na čijem je čelu ovu veliku kampanju obaveštavanja Srba i zaštite njihovog imetka sprovodi sa Upravom za geodetske i imovinsko-pravne poslove RS, koja je i otvorila šest kancelarija.
Kako se navodi, do sada je održana serija sastanaka, a u toku su i pripreme da se Srbima omogući i javljanje preko mobilnih aplikacija “Viber” i “Vocap”.
Po popisu iz 1991. godine, Srbi su imali grunt na oko 8.400 kvadratnih kilometara zemlje na području Federacije BiH.
Tanjug