NOVI SAD – Danas se obeležava Međunarodni dan dece obolele od raka. Na osnovu podataka Svetske zdravstvene organizacije, u svetu se godišnje postavi oko 400 hiljada dijagnoza malignih oboljenja kod dece. Taj važan datum obeležen je širom zemlje, a centralni događaji održani su u Nišu, Beogradu i Novom Sadu. video icon

Jedan od najčešćih problema sa којiма se suočavaju deca obolela od raka, jeste nedostatak zaliha krvi i koštane srži. Naime, u našoj zemlji postoji mali procenat donora, a mnogi očigledno nisu svesni koliko to zapravo može pomoći deci tokom lečenja. Ipak, ima onih koji su odlučili da danas doniraju krv.

“Idem sa drugarima na svaka tri meseca kada se može, pa dajemo krv. Tako smo i čuli da ima nedostatak krvi koji se traži, pa smo odlučili da dajemo na svaka tri meseca”.

“Imam puno prijatelja koji redovno daju krv i ajde sa njima ću ja da dajem, malo iz humanih, malo iz zdravstvenih razloga, zato što mi pomaže. Nakon prvog puta sam zaključio da je korisno za trening, konkretno meni”.

“Odlučio sam da dođem danas zato što mi je isteklo ona tri meseca koja moram da sačekam od prethodnog davanja krvi, a generalno dobrovoljno dajem krv”, kažu donori.

U Srbiji svakog dana najmanje jedno dete oboli od neke maligne bolesti, a godišnje rak odnese jedan školski razred. Stoga je ideja organizatora da se putem te manifestacije skrene pažnju ljudi na zabrinjavajuće podatke.

“Stvarno je jadno i poražavajuće koliko smo se negde izgubili u toj saosećajnosti i empatiji prema drugima, a onda kada dođemo u situaciju da nama treba ili nekome od nama bliskih, tada postajemo svesni koliko je važno misliti na druge i kad nam je dobro u životu”, kaže Joland Korora, NURDOR.

Međunarodni dan dece obolele od raka ustanovila je 2002. godine Međunarodna konfederacija Udruženja roditelja dece obolele od raka.