TEMERIN – U okviru projekta “Šuma zove na akciju”, Mreža PoŠumimo Vojvodinu sprovela je drugi deo akcije sadnje šumskog zaštitnog pojasa u subotu, 2. decembra 2023. godine u opštini Temerin. Na akcijama sadnje, u jednoj od najmanje pošumljenih opština u Vojvodini, posađeno je ukupno 600 sadnica i to javora, platna, lipe, jablana, katalpe i šiblja.
Na početku akcije, volonterima/kama obratili su se Antoan Avinjon – menadžer programa za životnu sredinu i klimatske promene u Delegaciji Evropske unije, predsednik Skupštine Opštine Temerin – Pastor Ištvan, Dušica Milenković – koordinatorka projekta i Ivan Jularić – aktivista Ekološke inicijative Temerin.
U akciji je učestvovalo oko 45 ljudi – članova Pokreta gorana Novog Sada, Pokreta gorana Vojvodine, Udruženja Dečija ekološka akademija, Ekološki pokret Vrbasa, kao i organizacije iz Temerina – Ekološka inicijativa Temerin, Lovačko udruženje Fazan, Društvo prijatelja Bašte, Odred izviđača Temerin, kao i zainteresovani građani/ke, koji su došli da zajednički pošumimo Stazu zdravlja na Bečejskom putu i time utičemo na povećanje pošumljenosti u Vojvodini. Veliku pomoć u sadnji, pružili su Opština Temerin, JKP Temerin i Vatrogasni savez.
Projekat “Šuma zove na akciju”, realizuje se treću godinu za redom, u okviru Programa Ekosistem, koji sprovode Mladi istraživači Srbije uz podršku Švedske. Projekat realizuju 4 članice mreže “Pošumimo Vojvodinu” – nosilac projekta, Pokret gorana Novog Sada i Udruženja Dečija ekološka akademija, Ekološki pokret Vrbasa i Ruralni centar Sova.
Nabavka sadnica je obezbeđena i uz podršku Evropske unije, kroz projekat „EU za Zelenu agendu u Srbiji“. Ovaj projekat uz tehničku i finansijsku podršku Evropske unije i u partnerstvu sa Ministarstvom zaštite životne sredine, sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u saradnji sa Ambasadom Švedske i Evropskom investicionom bankom (EIB).