NOVI SAD – Do sada smo često govorili o organskoj poljoprivredi kao i o tradicionalnoj proizvodnji. Međutim, regenerativna poljoprivreda donosi neke specifičnosti u toj oblasti. O tome je za radio Novi Sad govorio regenerativni poljoprivrednik i savetodavac u ataru Subotice- Florijan Farkaš.

Na samom početku razgovora naš sagovornik, Florijan Farkaš, kratko definiše regenerativnu poljoprivredu kao permakulturu na velikim površinama s tim da se koristi sintetička hemija najviše zbog korova koji predstavlja problem na velikim površinama koji se ne može rešiti bez pesticida.

Šira definicija regenerativne poljoprivrede je sistem proizvodnje gde se poznate agronomske prakse pokušavaju implementirati sa maksimalnim unapređenjem i iskorišćenjem ekoloških procesa na, unutar i iznad parcela. To znači da umesto gvožđa, plugova, kratkih tanjirača koristimo korenje biljaka. Između glavnih useva koristimo pokrovne useve koji imaju veliki broj funkcija: vezuju atmosferski azot u zemljište, obrađuju zemljište, teraju potencijalne štetne (patogene) organizme.

Regenerativna poljoprivreda nije proizvodnja za rekordne prinose ali jeste za racionalne, ekonomski isplative prinose sa malim troškovima, ukoliko se pametno povlače potezi.

RTV (Stevan Davidović)