NOVI SAD – Na Univerzitetu u Novom Sadu, u okviru Erazmus+ projekta mobilnosti KA131, u toku je realizacija kombinovanog intenzivnog kursa za studente, koji je posvećen aktuelnoj temi interneta stvari i 3D štampe. Reč je o posebnom tipu Erazmus+ programa, koji se sastoji od virtualnog i fizičkog dela i čiji su polaznici strani studenti. Ovakav tip programa prvi put se održava na jednom od univerziteta u Srbiji. Finalni deo kursa, uz fizičko prisustvo učesnika i predavača, počeo je u ponedeljak, 20. maja 2024. godine, u zgradi Rektorata.
Program pod nazivom „Internet of Things and 3D Printing” – Erasmus+ Blended Intensive Programme (BIP), čiji je koordinator Univerzitet u Novom Sadu, okupio je 30-tak stranih studenata sa 11 partnerskih univerziteta iz 9 zemalja, koji dolaze sa partnerskih univerziteta evropske univerzitetske alijanse EUGLOH 2.0 i drugih univerziteta sa kojima Univerzitet u Novom Sadu blisko sarađuje.
U fokusu programa je veoma aktuelna oblast iz sfere informacionih tehnologija – Internet stvari i 3D štampa, koja ima široku primenu u modernoj industriji, a dodatnu vrednost daje međunarodni tim predavača kojeg čine profesori sa Univerziteta u Novom Sadu, Univerziteta u Portu i Univerziteta u Segedinu. Upravo su navedena tri univerziteta partneri u kreiranju i izvođenju ovog savremenog programa, čiji je autor prorektor za nastavu i studentske aktivnosti Univerziteta u Novom Sadu prof. dr Đorđe Herceg, a koordinira ga Kancelarija za međunarodnu saradnju UNS-a. U izvođenju virtuelne i fizičke nastave učestvuje pet domaćih i pet stranih predavača.
Prema rečima prorektora Hercega, program je osmišljen sa ciljem da studentima približi aktuelne teme Interneta stvari (IoT) i 3D štampanja, koje imaju široku primenu u modernoj industriji potrošačke elektronike, bele tehnike, auto-industriji, transportu, proizvodnji itd.
„Internet stvari omogućava povezivanje uređaja u svrhu daljinskog nadgledanja, prikupljanja informacija i upravljanja, a pomoću 3D štampe se brzo prave prototipovi, radi testiranja i pripreme za proizvodnju. Moderni trendovi u industriji se zasnivaju na povezanim uređajima, koji, uz primenu daljinskog upravljanja i primenu veštačke inteligencije, postaju pametni uređaji (Smart Devices)“, objasnio je profesor Đorđe Herceg. On je naglasio da je program multidisciplinaran, jer objedinjava programiranje, dizajn elektronskih sklopova, baze podataka i internet tehnologije, kao i dizajn 3D kućišta za IoT uređaje.
„Upravo je dobar odziv studenata pokazao da su odabrane zanimljive i aktuelne teme, koje im pružaju savremena znanja i omogućavaju kompetitivnu prednost na tržištu rada“, rekao je prof. Herceg povodom realizacije ovog kursa.
Polaznici programa i predavači boraviće na Univerzitetu u Novom Sadu od 20. do 24. maja 2024. godine, nakon što je prethodno od 2. do 30. aprila održan virtualni (onlajn) deo. Specifičnost kombinovanog intenzivnog programa ogleda se, između ostalog, upravo u tome što se deo programa održava onlajn, a deo uz fizičko prisustvo polaznika.
Pored niza predavanja, program u Novom Sadu obuhvata i posete kompaniji Šnajder Elektrik i Naučno-tehnološkom parku Novi Sad.
Zaključno sa programom u Novom Sadu, ovaj intenzivni kurs za studente ukupno traje šest nedelja, a onima koji ga uspešno završe donosi 3 ESPB.