NOVI SAD – Tim od četiri studenta sa smera Softversko inženjerstvo i informacione tehnologije, uz mentorstvo profesora Aleksandra Anđelkovića, razvio je softver zasnovan na veštačkoj inteligenciji koji analizira solarni potencijal krova na osnovu satelitskih snimaka. Ekipa je svoj put započela na Hakatonu, a danas razvija Startap kompaniju i priprema se za izlazak na evropsko tržište.
Hakaton “Re:Hack The Future”, na kome je stvoren Solarise, organizovala je nemačka kompanija GIZ. Održan je u Naučno-tehnološkom parku u Novom Sadu, a studentski timovi su imali 48 sati da osmisle inovativno rešenje iz oblasti održivog razvoja i obnovljivih izvora energije. Tako je rođena ideja za softver koji pomaže ljudima da lakše pređu na obnovljive izvore energije. Njihova ideja pokazala je potencijal već na samom Hakatonu, osvojivši treće mesto.
Za razliku od većine softvera iz ove industrije, Solarise je namenjen običnim ljudima – korisnici unose samo adresu svog objekta i u tri klika dobijaju kompletnu analizu solarnog potencijala sa objašnjenjem. Analiza uključuje broj solarnih panela koji mogu stati na krov, količinu električne energije koju bi proizvodili, procenu troškova instalacije i period povraćaja investicije. Trenutno je za dobijanje ovih informacija potrebno nekoliko dana ili čak nedelja, dok inženjeri ručno obave procenu, što čini Solarise inovacijom na globalnom tržištu. Dakle, Solarise olakšava inicijalni kontakt za obe strane: zainteresovani za ugradnju panela mogu brzo i lako doći do analize i ponude za svoj krov, dok kompanije koje se bave ugradnjom štede vreme svojih eksperata. Prva verzija softvera trenutno je u fazi testiranja i još neko vreme će biti dostupna svima za besplatno korišćenje na adresi www.solarise.rs.
Tim koji stoji iza ovog rešenja čine Tina Mihajlović, Milica Sladaković, Tamara Ilić i Uroš Poček, od nedavno diplomirani inženjeri softvera. U razvoju glavnog tehničkog dela njihovog rešenja, modela veštačke inteligencije, studentima je pomogla profesorka Jelena Slivka.
Uz modele veštačke inteligencije, za razvoj ovog rešenja je potrebno domensko znanje iz oblasti obnovljivih izvora energije, pruženo od strane profesora Aleksandra Anđelkovića.