NOVI SAD – Prošle nedelje novosadski studenti blokirali su Akademiju umetnosti, Prirodno-matematički fakultet, Pravni u Filozofski fakultet. Danas je blokiran i FTN, najveći fakultet na Univerzitetu. Na Medicinskom fakultetu se takođe razmatra blokada. Studenti imaju dva zahteva – pozivaju na odgovornost za pad nadstrešnice na Železničkoj stanici i otkrivanje odgovornih za napad na njihove kolege sa Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu. U Novom Sadu studenti imaju dodatni zahtev – smenu gradonačelnika Milana Đurića, i premijera Miloša Vučevića. Gost emisije “Pravi ugao” bio je profesor i dekan Filozofskog fakulteta Milivoj Alanović. Filozofski je jedini fakultet koji je u potpunoj blokadi.

Gostujući u emisiji “Pravi ugao”, na konstataciju o tome da studenti svojim protestima traže pravdu, Alanović je odgovorio da volja za razgovorom postoji, ali da se mora voditi računa o sredstvima kojima se sprovodi neslaganje. Izjavio je da podržava studente u njihovim zahtevima, ali da se ne slaže sa blokadom fakulteta:

“Na sastancima smo pokazali volju da razgovaramo i razumevanje za njihove zahteve, uopšte nisu u pitanju ciljevi, ideali, ideje, nego sredstva. Uprava vrlo često mora različite stavove da usaglasi, koji su često suprotstavljeni”, kaže dekan Alanović.

Nagalsio je da Filozofski fakultet jeste u potpunoj blokadi (za razliku od drugih fakulteta), nezavisno od njegovog stava prema tome, ali da misli da su na današnjem sastanku došli do rešenja koja će ipak moći da zadovolje različite zahteve i potrebe, što studenata, što uprave. Do kraja nedelje trebalo bi da bude poznato kako će izgledati rad fakulteta u novonostalim okolnostima.

“Studentima sam zamerio to što nam nisu ostavili malo više prostora. Nismo svi isti. U okolnostima da fakultet kako tako radi, bilo bi prostora za pozornice na kojima bi tokom celog dana bilo različitih programa, sa različitim sadržajima”, izjavio je Alanović.

Naveo je da je njegov stav da u ovakvim slučajevima treba pokazati strpljenje, istrajnost. Nemoguće je zaboraviti šta se desilo, ali potpunom blokadom problemi se samo umnožavaju. Kako je rekao, zahtevi nisu sporni ali da on lično ima problem sa semantikom reči blokada.

“Nije problem nastava, već to što nijedna služba na fakultetu ne radi. Uvek se očekuje da uprava nekog razume, a potrebno je da nekad neko razume i upravu”, kategoričan je dekan Alanović.

Naglasio je da je rekao studentima da on i oni nisu suprotstavljene strane, ali da on mora da predstavlja oko 400 zaposlenih i oko pet hiljada studenata.

“Ja kao poslodavac ne mogu da kažem mi prekidamo rad, to bi bilo neodgovorno”, kaže dekan Alanović.

Na opasku novinarke da su to uradili dekani drugih fakulteta koji su u blokadi Alanović je odgovorio da je to rezultat dogovora sa predstavnicima Studentskog parlamenta, a koga nije bilo na Filozofskom.

Istakao je da je zahtev studenata Filozofskog fakulteta za potpunim prekidom rada, te onemogućavanjem pristupa zaposlenima znatno otežalo razgovore i iznalaženje rešenja.

Na pitanje da li se plaši eventualne kazne osnivača (AP) ukoliko u potpunosti podrži studente, odgovorio je da se ne plaši, da je važnija pozicija studenata, dok je pozicija dekana nebitna, ali da on teži razgovorima u kakvim-takvim pravnim okvirima, kako bi se trenutni antagonizmi pomirili.

Upitan da li je saglasan sa podrškom, koju su prethodnih dana studentima javno uputili dekani nekoliko fakulteta, odgovorio je:

“U potpunosti podržavam aktivizam studenata, ali mi se čini da se ponekad zaboravlja neka vrsta odgovornosti, a to je da mi stariji treba da pokažemo malo više mudrosti, a ne da te mlade ljude samo guramo ispred sebe”, zaključuje Alanović.

Tekst i foto: RTV