NOVI SAD – Na Institutu za kardiovaskularne bolesti Vojvodine prvi put je izveden zahvat minimalno invazivne metode transkateterske zamene srčanog zaliska, koja se izvodi u lokalnoj anesteziji, a pacijent se otpušta iz bolnice za 24 sata. Stručnjaci instituta u Sremskoj Kamenici se nadaju da će se od naredne godine, ova metoda sprovoditi standardno, o trošku RFZo-a.
Osamdesetdvogodišnja pacijentkinja, kojoj je rađena ova nova metoda, a koja boluje od insuficijencije trikuspidnog zalistka, otpuštena je iz Instituta dan nakon intervencije, i vratila se svakodnevnim aktivnostima.
“Ovoga puta smo prvi put u našoj ustanovi uradili bikavalnu intervenciju, implantirali dva nova biološka zalistka na gornju i donju šuplju venu, glavne vene koje ulaze u srčane šupljine, i samim tim rešili pacijentove najveće simptome, gušenje, nedostatak vazduha, slabost, zamaranje”, rekao je dr Igor Tomasin.
“Što se tiče ove proteze za lečenje trikuspidnog zalistka na srcu, ona je u poslednjih par godina u fokusu lečenja takvih bolesnika, s obzirom na to da su to bolesnici koji imaju veliki operativni mortalitet i za njih je metoda izbora upravo primena ovakvih proteza na tom trikuspidnom zalistku”, izjavio dr Dragan Debeljački.
Ova metoda, koja traje sat i po vremena i potpuno je bezbedna, u svetu se najčešće primenjuje kod pacijenata starijih od 70 godina, koji se ne mogu podvrgnuti klasičnim hirurškim operacijama.
“Transkateterske metode na srčanim zaliscima su skupe i rezervisane su za pacijente koji ne mogu da se operišu i gde su klasične kardiohirurške operacije rizične. Fond je imao razumevanja za transkatetersku zamenu aortnog zalistka, која kompletno ide na teret RFZO od 2022.godine”, rekao je dr Milovan Petrović.
Stručnjaci ovog Instituta, koji ima najveći broj intervencija godišnje u regionu, se nadaju da će se ova metoda od naredne godine sprovoditi standardno, o trošku RFZo-a, a planiraju i uvođenje brojnih novih minimalno invazivnih metoda, po uzoru na svetske klinike.
RTV (Laura Vujković)
Foto: RTV