BEOGRAD – Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević izjavio je danas da studenti koji ne žele da učestvuju u blokadama fakulteta imaju pravo da polažu ispite i naveo da očekuje da dekani i profesori razumeju i te studente. video icon

Vučević je rekao da je su teme sastanka sa zvanično i legitimno izabranim predstavnicima studentskih organizacija sa svih univerziteta u Srbiji bile vezane isključivo za pitanja koja muče studente, a tiču se overe semestra, organizovanja januarskog ispitnog roka, pošto, kako je rekao, decembarskog očigledno neće biti, kao i šta je sa školarinama koje su studenti platili.

”Da li će školarine biti korigovane, da li će biti vraćene jer nije bilo nastave ili su onemogućeni da polažu ispite, pošto imamo nagoveštaj da neko neće da dozvoli ni januarski ispitni rok. I šta je sa troškovima za život, za smeštaj i studenata, pošto je deo studenata u studentskim domovima, ali deo studenata iz unutrašnjosti živi u iznajmljenim stanovima”, rekao je Vučević.

Vučević je rekao da je ne mali broj studenata treba da diplomira u ovom periodu i da se zaposli i da ima fakulteta gde prosečno dnevno diplomira 12 studenata kao što je Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu.

Naveo je da će širi spisak pitanja koje se tiču statusa studenata biti predat od strane SKONUS-a Ministarstvu prosvete kao zvanični zahtevi i da se očekuje odgovor države, ali i da se očekuje odgovor dekana.

”Meni ne prija kada čujem da neko od dekana i profesora kaže da podržava one studente koji su u blokadi, u smislu da ne želi da se odvaja od svojih studenata. Ali, vi se odvajate od onih studenata koji nisu u blokadi, a morali bi da zagrlite i te studente i da ne učestvujete u javnom linču studenata koji ne učestvuju u blokadi, pošto su javno prikazani i prokazani kao neki koji treba da budu napadnuti”, rekao je Vučević.

Ponovio je da je Vlada Srbije ispunila zahteve studenata koji su u blokadi i dodao da ne ulazi u to koliko će još da protestuju, ali da se postavlja pitanje šta je sa studenata koji ne žele da učestvuju u blokadama, koji žele da polažu ispite i koji su platili školarine.

”Šta ćemo sa fakultetima gde je praktična nastava neizostavni deo obrazovanja? Govorimo o Medicinskom fakultetu, Stomatološkom fakultetu. Ti ljudi sutra treba da leče naše građane, a ne mogu da imaju praksu. A sami profesori su svesni kakve smo imali posledice za vreme kovida i za vreme bombardovanja 1999. kada studenti nisu mogli da imaju radnu praksu i koliko se to loše reflektuje na te generacije”, rekao je Vučević.

Naveo je da i Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu ne može da učestvuje u postupku veštačenja statike Železničke stanice u Novom Sadu jer su, kaže, zaključani pečat i dokumentacija fakulteta i da ne mogu da se uključe u taj proces.

”A jedan od zahteva je da se utvrdi upravo to. I sad stvarno ne znam kako da se izveštači stanje Železničke stanice u Novom Sadu, a nema referentnije ustanove od fakulteta jednog državnog univerziteta, gde je skup profesora, docenata, asistenata i svih onih koji su struka, da nam kažu šta je sa objektom”, rekao je Vučević.

Podsetio je i da su na sajtu Vlade Srbije danas objavljena nova dokumenta o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu i naveo da se ta dokumentacija stalno dopunjuje.

”Dopunjujemo dokumentaciju kako nam pristiže, sve što može da se objavi, biće objavljeno. Apsolutno nemamo razloga da bilo šta krijemo”, rekao je Vučević i dodao da su određeni dokumenti u posedu tužilaštva i da nisu postavljeni u elektronskoj formi već u printu.

Sastanku sa Vučevićem prisustvovali su izabrani predstavnici studentskih organizacija sa univerziteta u Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu, Prištini, odnosno sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici i Novom Pazaru.

Šmigić: Najveći problem studenata kako će biti nadoknađena propuštena nastava

Član Predsedničkog saveta Studentske konferencije univerziteta Srbije (SKONUS) Jovana Šmigić izjavila je danas, nakon sastanka legitimno izabranih predstavnika studentskih organizacija sa svih univerziteta u Srbiji sa premijerom Milošem Vučevićem, da su studenti predočili svoje probleme, među kojima je najveći kako će biti nadoknađena propuštena nastava.

“Kolege su zabrinute jer već dobijaju upite o rešavanju problema koji su nastali zbog protesta, propušteni su rokovi, imamo problema sa školarinom koja je plaćena unapred”, rekla je ona novinarima u Palati Srbija.

Dodala je da studente brinu i predispitne obaveze koje zbog blokade nije bilo moguće uraditi, a da probleme imaju i studenti koji u ovim danima planiraju da diplomiraju, jer blokirani fakulteti nemaju mogućnost da dopuste studentima da diplomiraju na vreme.

“SKONUS će u narednim danima uputiti Vladi Srbije predloge za rešavanje ovih problema, te se nadamo da ćemo u najskorijem roku imati neka rešenja”, istakla je Šmigić.
Navela je da su na sastanku učestvovali članovi Predsedništva SKONUS-a i drugi legitimni predstavnici studenata.

Tanjug, RTV